Varijable predstavljaju kontejnere za čuvanje podataka/vrijednosti kojm se manipuliše u programu tokom izvršavanja. One su temelj za rad sa informacijama i omogućavaju dinamiku i interaktivnost.
Var, let i const
Do verzije ES6 za deklaraciju varijabli koristila se ključna riječ var. Sa var kreiramo varijable koje pripadaju globalnom ili funkcionalnom opsegu1. Varijable deklarisane u globalnom opsegu dostupne su svuda, dok one deklarisane u funkcijama pripadaju funkcionalnom opsegu.
Ako je potrebno pomoću jednog iskaza moguće je deklarisati više varijabli, gdje svaku sledeću odvajamo zarezom.
Sa ES6 standardom uvedene su ključne riječi let i const za deklarisanje varijabli, koje pružaju bolju kontrolu nad njihovim opsegom. Varijable deklarisane sa let i const su ograničene blokom (blok je određen parom vitičastih zagrada {}) u kom su delarisane. Deklaracija varijable sa let omogućavaju promjenu zadate vrijednost i mogu se deklarisati pa inicijalizovati. Kod definisanja varijabli sa klučnom riječi const neophodna je deklaracija i inicijalizacija. Nakon inicijalizacije zadata vrijednosti se ne može promijeniti (ovo zavisi od tipa podataka koji sadrži varijabla).
Nedefinisane i nedeklarisane varijable
Nedefinisana varijabla je ona koja je deklarisana ali joj nije dodijeljena vrijednost. U JS-u, takva varijabla automatski dobija vrijednost undefined. S druge strane, nedeklarisana varijabla je ona koja se koristi u kodu bez prethodne deklaracije, što može dovesti do greške u izvršavanju koda.
Kako koristiti varijable
Svaka od ključnih riječi za deklaracije varijabli posjeduje svoje specifične karakteristike, koje naglašavaju kako i kada ih treba koristiti.
- VAR - ovaj način deklaracije varijabli se može koristiti kod varijabli najvišeg nivoa koje su vidljive u mnogim opsezima.
- LET - koristiti za lokalizovane varijable, podložne promjeni, u manjim opsezima.
- CONST - koristiti kada ste sigurni da se vrijednost neće mijenjati.
Footnotes
-
Opseg (scope) - u programiranju se odnosi na dio koda u kojem je određena promjenljiva ili funkcija vidljiva i dostupna. Opseg definiše oblast u kojoj se promjenljive ili funkcije mogu koristiti i gdje važe pravila za pristup i promjenu vrijednosti. Postoje dva glavna tipa opsega u programiranju:
Globalni opseg (global scope) - obuhvata cjelokupni program i sve promjenljive i funkcije definisane u globalnom opsegu su vidljive i dostupne iz bilo kog dijela programa.
Lokalni/funkcionalni opseg (local scope) - obuhvata dio koda unutar funkcije ili bloka koda. Promjenljive i funkcije definisane unutar lokalnog opsega su vidljive samo unutar tog opsega i ne može im se direktno pristupiti izvan tog opsega. ↩