HTML možemo definisati kao jezik za označavanje koji može dati uputstva pregledačima o tome kako da prikažu web stranice korisniku. Najnovija verzija jezika jeste HTML5 i njime se definišu standardi, značenje i struktura web stranica.
Šta je značenje jezika za označavanje hiperteksta?
- Hyper Text - odnosi se na karike koje uspostavljaju veze između web stranica. Te veze mogu biti između različitih sajtova ili na istoj web lokaciji.
- Markup Language - za isticanje sadržaja koji treba da se predstavi korisniku.
Glavni gradivni blok svake stranice je element koji se sastoji od oznaka i sadržaja. Sadržaj se postavlja između oznaka. Oznake mogu biti u parovima, i u tom slučaju jedna oznaka je za otvaranje, a druga za zatvaranje taga. Osim oznaka u parovima postoji i samozatvarajuća oznaka.
U budućim primerima, često ću koristiti komentare. Komentari su nam potrebni da opišemo šta naš kod radi, omogućavaju lakše održavanje koda a takođe olakšavaju posao nekome ko sa nama radi na istom projektu. Ne predstavljaju dio vidljivog sadržaja. U primeru ispod daćemo osnovnu HTML strukturu sa upotrebom komentara.
Atributi
Možemo reći da atributi sadrže dodatne informacije o samom elementu i obično te informacije nijesu direktno vidljive. Svaki atribut ima naziv i vrijednost. Neki atributi se mogu definisati u svakom elementu, ali su neki specifični za određene elemente. Postavljaju se unutar otvarajućeg taga ili unutar samozatvarajućeg. Definišemo ih na sledeće načine:
Class
Klasa je poseban atribut koji se može koristiti za grupisanje elemenata sa istim stilom ili ponašanjem. Svaki element može posjedovati i dijeliti vrijednost class atributa.
ID
Id predstavlja jedinstveni indetifikator elementa na web stranici. Mora biti specifičan za svaki element.
Style
Style atribut koristimo da direktno definišemo stil elementa. Danas se ovaj atribut rijetko koristi.
Podjela elemenata
Elemente možemo podijeliti u dvije grupe:
- Block elementi - zauzimaju cijeli prostor širine za taj element i uvek počinju novim redom. To su elementi poput: div, main, p, h1-h6… Blok elementi se obično koriste za strukturiranje izgleda i sadržaja veb stranice.
- Inline - pozicionirani su pored ostalih elemenata, a prostor dijele po širini. Inline elementi su: a, button, input… Ovi elementi se obično koriste za stilizovanje ili formatiranje teksta, dodavanje dodatnih informacija sadržaju i sl.